Podsumowanie sezonu w wykonaniu Staru Starachowice

Tydzień temu zakończyły się rozgrywki Świętokrzyskiej Klasy Okręgowej 2017/2018. Starachowiczanie zajęli w nich trzecie miejsce. Poniżej przedstawiono podsumowanie rozgrywek w wykonaniu popularnych Zielono-Czarnych.

Star Starachowice rozpoczął przygotowania do sezonu Świętokrzyskiej Klasy Okręgowej 2017/2018 w połowie lipca 2017 roku. Kilka dni przed wznowieniem treningów działacze Zielono-Czarnych ogłosili nazwisko nowego szkoleniowca drużyny. Został nim Tomasz Siczek. Starsi kibice z pewnością pamiętają Pana Tomasza z występów w Starze Starachowice na poziomie III Ligi (ówczesna II, sezon 2001/2002). Zespół przystąpił do przygotowań w podobnym składzie osobowym co w sezonie 2016/2017. Kilka dni od pierwszego treningu Starachowiczanie rozegrali sparing. Przeciwnikiem Zielono-Czarnych był Alit Ożarów. Starachowiczanie wystąpili w tym pojedynku w mocno okrojonym składzie. Mecz zakończył się porażką podopiecznych trenera Siczka 2:5. Tydzień później Star rozegrał drugi mecz sparingowy. W Bodzechowie Zielono-Czarni ulegli Świtowi Ćmielów 1:2. W tym spotkaniu trener Siczek mógł dokonać przeglądu kadr. Do dyspozycji miał 20 zawodników, w tym kilka nowych twarzy. Trzeci pojedynek przygotowawczy Starachowiczanie rozegrali w Kunowie z Kamienną Brody. Po zaciętej rywalizacji padł rezultat remisowy 3:3. Czwarty i ostatni pojedynek sparingowy Zielono-Czarni rozegrali z drużyną juniorów Drukarza Warszawa. Na boisku w Ostrowcu Świętokrzyskim Star pewnie zwyciężył 5:0. Kilka dni przed rozpoczęciem rozgrywek było już wiadomo jakie ruchy kadrowe zaszły w zespole z Grodu nad Kamienną. Do drużyny dołączyło kilku piłkarzy z Juventy Starachowice: Adrian Bzymek, Mateusz Duda, Dominik Janikowski oraz Piotr Serwicki. Z Granatu Skarżysko Kamienna został wypożyczony Krzysztof Chatys. Na takiej samej zasadzie do klubu ze Starachowice trafił Michał Mikosa z KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski. Pierwszym ligowym przeciwnikiem Zielono-Czarnych była Lechia Strawczyn. Star pewnie wygrał na wyjeździe 6:2. Przy lepszej skuteczności wynik mógł być dwucyfrowy. Prawdziwy popis w tym pojedynku dał Mariusz Fabjański, zdobywca czterech bramek. Następny mecz Star rozegrał na własnym stadionie z Zenitem Chmielnik. Po zaciętym boju gospodarze wygrali 2:0. Zwycięstwo zapewnili Damian Senderowski oraz Mariusz Fabjański. Do dyspozycji szkoleniowca gospodarzy był nowy zawodnik, Filip Niewczas z Juventy Starachowice. Młody piłkarz zdążył zadebiutować w tym pojedynku. W ostatni weekend sierpnia podopieczni trenera Siczka pojechali do Ćmińska na mecz z miejscowym Grodem. Po zawirowaniach związanych z brakiem ratownika medycznego spotkanie opóźniło się o 15 minut. Nie wybiło to jednak z równowagi Starachowiczan. Zielono-Czarni od początku rywalizacji narzucili swój rytm. Końcowy wynik 4:0 pokazał kto rządził w tym spotkaniu. Początek września stał pod znakiem wyjazdu do Ćmielowa na mecz z tamtejszym Świtem. Pojedynek ten miał smaczek ze względu, że ówczesnym trenerem ekipy z okolic Ostrowca Świętokrzyska był Artur Anduła. Pan Artur to rodowity Starachowiczanin oraz były zawodnik, a także trener Zielono-Czarnych. Ostatecznie mecz zakończył się remisem 2:2. Obie bramki dla gości zdobył Mariusz Fabjański. W środku tygodnia Star pojechał do Bielin na mecz Okręgowego Pucharu Polski z GKS-em Górno. Zielono-Czarni wygrali 2:0. Przewaga gości była aż nadto widoczna przez pełne 90 minut. W tym spotkaniu szansę do zaprezentowania swoich umiejętności dostali rezerwowi zawodnicy oraz młodzież. W kadrze meczowej znaleźli się dwaj nowi piłkarze: Bartłomiej Koźlik (zadebiutował) oraz Daniel Wiecha. Obydwaj zawodnicy przybyli z Juventy Starachowice. Kolejny pojedynek ligowy był kontynuacją maratonu wyjazdowego. Tym razem w Bukowej Star zmierzył się z miejscową Bucovią. Po dobrym początku i szybko zdobytej bramce gra Zielono-Czarnych zaczęła wyglądać coraz gorzej. Jednak ostatnie piętnaście minut zadecydowało o końcowej wygranej 3:1. Geniusz Mariusza Fabjańskiego oraz wprowadzenie na boisko Bartłomieja Koźlika i Filipa Niewczasa miały olbrzymi wpływ na zdobycie trzech oczek przez Zielono-Czarnych w tym meczu. W szóstej kolejce podopieczni Tomasza Siczka rozegrali pojedynek z Klimontowianką Klimontów. Drużyna z powiatu sandomierskiego była stawiana w roli jednego z faworytów do awansu poziom rozgrywkowy wyżej. Po wyrównanej potyczce Star wygrał 2:1. Gospodarze pokazali niezwykły charakter. Po stracie bramki na początku drugiej połowy i przeciętnej grze, Zielono-Czarni w ostatnich 20 minutach zadali dwa ciosy, które dały trzy punkty. Kolejny mecz w ramach Świętokrzyskiej Klasy Okręgowej Starachowiczanie zagrali w Dwikozach ze Spartą. Zielono-Czarni doznali pierwszej porażki w sezonie. Gospodarze wygrali 3:2 po zaciętym meczu. Zwycięska bramka dla Sparty padła w samej końcówce meczu. Następną potyczkę piłkarze prowadzeni przez trenera Siczka rozegrali w ramach Okręgowego Pucharu Polski. Do Starachowic przyjechał ostatni wówczas zespół IV Ligi, Nidzianka Bieliny. W podstawowym składzie Staru na ten mecz wybiegła młodzież oraz piłkarze, którzy nie grali zbyt wiele. Zielono-Czarni ostatecznie zdemolowali rywala, wygrywając 8:1. Już do przerwy wynik był rozstrzygnięty. Gospodarze prowadzili 5:0. W ostatni weekend września do Starachowic przyjechała Stal Kunów. Zielono-Czarni chcieli zmazać plamę po porażce ze Spartą Dwikozy. Nie udało się jednak tego wykonać. Star po słabym meczu tylko zremisował z ekipą Stali 1:1. Dziewiątym przeciwnikiem drużyny z miasta ciężarówek był zespół Polan Pierzchnica. Star wygrał 2:1, ale nie obyło się bez kłopotów. W końcówce gospodarze zdobyli kontaktową bramkę i do ostatnich sekund było gorąco. W dziesiątej kolejce Star mierzył się na własnym stadionie z GKS-em Rudki. Gospodarze wygrali 2:0 z niżej notowanym przeciwnikiem, ale po raz drugi z rzędu nie zachwycili. Starachowiczanie pierwsze 20 minut rozegrali koncertowo. Reszta spotkania była do zapomnienia. Niestety kolejne mecze nie był już tak udane. Pojedynek w Skarżysku Kamiennej był zapoczątkował czarną serię. Star uległ po walce miejscowemu Granatowi 0:3. Następnie Zielono-Czarni podejmowali na własnym stadionie Neptuna Końskie w ramach IV Rundy Okręgowego Pucharu Polski. Gospodarze jednak wyżej notowanemu rywalowi. Do rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka. W regulaminowych czasie gry był remis 1:1. Dodatkowe 30 minut przyniosło dwie bramki gościom z Końskich i to Neptun awansował do kolejnej rundy. Kolejne dwa mecze podopieczni trenera Siczka rozegrali na obcych terenach. Najpierw w Kazimierzy Wielkiej, później w Stopnicy. Oba spotkania Zielono-Czarni przegrali po 0:1, a gra pozostawiała wiele do życzenia. Przeciwnikiem Starachowiczan w 15 kolejce był Orlicz Suchedniów. Zielono-Czarni niestety znowu musieli uznać wyższość rywala. Gospodarze przegrali 2:4 po kolejnym słabym meczu. Pełne 90 minut rozegrał wracający do drużyny Hubert Ciepluch. W ostatnim meczu rundy jesiennej Star zmierzył się u siebie z OKS-em Opatów. Gospodarze przełamali się wygrywając 1:0. Po pierwszej części rozgrywek podopieczni Tomasza Siczka zajmowali piąte miejsce z siedmioma punktami straty do drugiego miejsca. Po nie zbyt udanej rundzie jesiennej zima w zespole ze Starachowic była dość burzliwa. Jeszcze w grudniu 2017 roku za pracę podziękowano Tomaszowi Siczkowi. Kilka dni później działacze Zielono-Czarnych ogłosili nazwisko nowego trenera. Został nim dobrze znany starachowickim kibicom Arkadiusz Bilski. W przerwie zimowej drużyna rozegrała kilka spotkań sparingowych. Pierwszym przeciwnikiem była występująca w radomskiej Klasie Okręgowej Jodła Jedlnia Letnisko. Na boisku ze sztuczną nawierzchnią w Radomiu górą byli Starachowiczanie wygrywając aż 7:1. Pozostałe mecze okresu przygotowawczego również wypadły korzystnie. Zielono-Czarni prezentowali ładny dla oka futbol. W sześciu kolejnych spotkaniach Star wygrywał trzykrotnie (4:3 Alit Ożarów, 4:1 OKS Opatów, 4:0 Radomiak II Radom), raz zremisował (3:3 Olimpia Pogoń Staszów) oraz w dwóch pojedynkach musiał uznać wyższość rywalom (0:7 Spartakus Daleszyce, 0:3 ŁKS Georyt Łagów). W zespole zaszło sporo zmian kadrowych. Do drużyny dołączyło sześciu zawodników. Po wielu latach do drużyny ze Starachowic wróciła można powiedzieć jedna z legend Zielono-Czarnych, Dariusz Anduła. Tak samo jak “Andzia” ponownie swoich sił w drużynie z miasta ciężarówek postanowił spróbować Łukasz Gruszczyński. Po półrocznym wypożyczeniu do Juventy Starachowice wrócił Jakub Kania. Drużynę prowadzoną przez Arkadiusza Bilskiego wzmocnili również dwaj młodzi zawodnicy Granatu Skarżysko Kamienna: Patryk Sieczka oraz Karol Strzelec. Do Staru dołączył również będący ostatnio bez klubu, Łukasz Radło. Klub opuściło natomiast sześciu zawodników: Krzysztof Chatys (skrócenie wypożyczenie z Granatu Skarżysko Kamienna), Michał Mikosa (ŁKS Georyt Łagów), Bartosz Sęga (Stal Kunów), Michał Sieroń (Podgórze Kraków), Ariel Spadło (szuka klubu), Konrad Wójtowicz (wyjazd za granicę). Inauguracja drugiej części sezonu opóźniła się aż o dwa tygodnie. Przyczyną były niekorzystne warunki atmosferyczne. Zielono-Czarni swój pierwszy mecz wiosną rozegrali w Wielkanocną Sobotę. Przeciwnikiem był Gród Ćmińsk. Starachowiczanie wygrali to spotkanie 4:2. Postawa zespołu jednak nie zachwyciła. O korzystny wynik kibice drżeli do samego końca meczu. Tydzień później podopieczni trenera Bilskiego zmierzyli się u siebie ze Świtem Ćmielów. Po raz kolejny gospodarze nie zachwycili. Zarówno gra jak i wynik sprawiły spore rozczarowanie. Star zremisował ten mecz 2:2. Kilka dni później na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Szkolnej 14 odbyło się kolejne spotkanie. Starachowiczanie odrabiali zaległości. Przeciwnikiem była znajdująca się w strefie spadkowej Lechia Strawczyn. Po bardzo przeciętnej pierwszej połowie gospodarze prowadzili 1:0. Druga część pojedynku wyglądała już zdecydowanie lepiej. Starachowiczanie dołożyli cztery bramki i ostatecznie zwyciężyli 5:0. Debiut z Lechią zaliczył nowy zawodnik, Karol Maciąg. W sobotę 14 kwietnia Zielono-Czarni kontynuowali serię meczów na własnym stadionie. Tym razem do Starachowic przyjechała Bucovia Bukowa. Zespół prowadzony przez Arkadiusza Bilskiego zaledwie zremisował z niżej notowanym rywalem. Przewaga gospodarzy w tej potyczce nie podlegała dyskusji. Gra w pewnych momentach nie była jednak taka jaką by chcieli oglądać kibice. Kolejny mecz był gwoździem do trumny w walce o czołowe dwie lokaty kieleckiej Okręgówki. Star uległ w wyjazdowym meczu z Klimontowianką Klimontów 1:3. Ostatni weekend kwietnia przyniósł początek sporej przemiany drużyny. Star po dobrym meczu pokonał na własnym stadionie mocną Spartę Dwikozy 2:1. Wynik mógł być wyższy, jednak w kilku sytuacjach zabrakło skuteczności. Tydzień później zespół prowadzony przez trenera Bilskiego zmierzył się na wyjeździe ze Stalą Kunów. Przyjezdni odnieśli całkowicie zasłużone zwycięstwo 3:1. Dominacja gości była widoczna niemal przez całe spotkanie. Swoje pierwsze dwie bramki po powrocie do Staru strzelił Dariusz Anduła. W sobotę 12 maja Zielono-Czarni rozegrali spotkanie z ostatnią drużyną ligi, Polanami Pierzchnica. Gospodarze pewnie wygrali 7:0. Przyjezdni ułatwili nieco zadanie Starachowiczanom poprzez otrzymanie dwóch czerwonych kartek w trakcie spotkania. Warto odnotować z tego pojedynku pierwsze bramki w Zielono-Czarnych barwach Jakuba Kani oraz Daniela Wiechy. Kilka dni później Star pojechał do Chmielnika odrobić zaległości z tamtejszym Zenitem. Po dobrych 20 minutach i szybkim prowadzeniu po bramce Dariusza Anduły dalsza część meczu była wyrównana. Ostatecznie pojedynek zakończył się remisem 2:2. Obydwie drużyny mogły jednak przechylić szalę na swoją korzyść. 25 kolejka stała pod znakiem niedalekiego wyjazdu do Rudek. Star pewnie wygrał z miejscowym GKS-em 4:1. Na uwagę zasługiwał hat-trick Dariusza Anduły. Kolejny mecz Starachowiczanie planowo mieli rozegrać z Granatem Skarżysko Kamienna. Jednak po 20 minutach gry sędzia główny, Łukasz Kaczmarski zdecydował się przerwać spotkanie. Na przeszkodzie stanęły fatalne warunki atmosferyczne. W Boże Ciało zespół z Grodu nad Kamienną zmierzył się na wyjeździe z OKS-em Opatów. Star wygrał ten mecz 3:1. Komplet oczek nie przyszedł jednak zbyt łatwo. W pierwszy weekend czerwca rywalem Zielono-Czarnych była Sparta Kazimierza Wielka. Mecz sąsiadów w tabeli zakończył się wysokim zwycięstwem Staru 5:0. Trzema bramkami popisał się niezawodny Mariusz Fabjański. Kilka dni później Starachowiczanie dokończyli przerwaną potyczkę z Granatem Skarżysko Kamienna. Po przeciętnych 70 minutach gospodarze ulegli liderowi tabeli 1:3. Honorowe trafienie z rzutu karnego zaliczył Mariusz Fabjański. Ostatni ligowy mecz sezonu u siebie Zielono-Czarni rozegrali z Piastem Stopnica. Po mizernej pierwszej połowie gospodarze przegrywali 0:1. Druga część była już diametralnie inna. Star zdobył sześć goli, goście jedną. Końcowy rezultat brzmiał 6:2 dla gospodarzy. Równie udany co mecz z Piastem był pojedynek ostatniej kolejki z Orliczem Suchedniów. Star wygrał na obcym terenie 5:3 co w końcowym rezultacie dało trzecie miejsce w tabeli. Wynik ten należy uznać z jednej strony za całkiem dobry. Po niezbyt udanej rundzie jesiennej i przeciętnym początku wiosny, Starachowiczanie po 20 kolejce zaczęli grać dobry futbol co skutkowało zdobyciem sporej ilości punktów. Dobra runda wiosenna powinna być optymistycznym prognostykiem przed nowym sezon. Jednak z pewnością wiele osób liczyło, że Star w końcu podniesie się i uda się zespołowi wywalczyć awans do upragnionej IV Ligi. Niestety zbyt wiele strat punktowych zadecydowało o tym, że w kolejnym sezonie Zielono-Czarni ponownie będą rywalizować w Świętokrzyskiej Klasie Okręgowej.

RUNDA JESIENNA 2017

13.08   Lechia Strawczyn – Star Starachowice 2:6 (Bramki: Konrad Wójtowicz, Mariusz Fabjański x4, Jakub Nowocień)
23.08   Star Starachowice – Zenit Chmielnik 2:0 (Damian Senderowski, Mariusz Fabjański)
27.08   Gród Ćmińsk – Star Starachowice 0:4 (Emil Gołyski, Damian Senderowski, Mariusz Fabjański, Jakub Nowocień)
03.09   Świt Ćmielów – Star Starachowice 2:2 (Mariusz Fabjański x2)
06.09   GKS Górno – Star Starachowice 0:2 (Bartosz Sęga, Mateusz Duda)
10.09   Bucovia Bukowa – Star Starachowice 1:3 (Mariusz Fabjański x2, Filip Niewczas)
16.09   Star Starachowice – Klimontowianka Klimontów 2:1 (Mariusz Fabjański, Patryk Kosztowniak)
24.09   Sparta Dwikozy – Star Starachowice 3:2 (Mariusz Fabjański, Damian Senderowski)
27.09   Star Starachowice – Nidzianka Bieliny 8:1 (Bartłomiej Koźlik, Emil Gołyski, Bartosz Sęga x2, Filip Niewczas, Mateusz Duda, Konrad Wójtowicz x2)
30.09   Star Starachowice – Stal Kunów 1:1 (Bartosz Sęga)
08.10   Polanie Pierzchnica – Star Starachowice 1:2 (Kewin Skowron (samobójcza), Marcin Chodniewicz)
15.10   Star Starachowice – GKS Rudki 2:0 (Mariusz Fabjański, Patryk Kosztowniak)
21.10   Granat Skarżysko Kamienna – Star Starachowice 3:0
25.10   Star Starachowice – Neptun Koński 1:3 po dogrywce (Mariusz Fabjański)
05.11   Sparta Kazimierza Wielka – Star Starachowice 1:0
12.11   Piast Stopnica – Star Starachowice 1:0
18.11   Star Starachowice – Orlicz Suchedniów 2:4 (Mariusz Fabjański x2)
26.11   Star Starachowice – OKS Opatów 1:0 (Mariusz Fabjański)

RUNDA WIOSENNA 2018

31.03   Star Starachowice – Gród Ćmińsk 4:2 (Emil Madejski, Łukasz Gruszczyński, Mariusz Fabjański, Bartłomiej Koźlik)
07.04   Star Starachowice – Świt Ćmielów 2:2 (Emil Gołyski, Mariusz Fabjański)
11.04   Star Starachowice – Lechia Strawczyn 5:0 (Mariusz Fabjański, Emil Gołyski, Łukasz Gruszczyński 2, Bartłomiej Koźlik)
14.04   Star Starachowice – Bucovia Bukowa 0:0
22.04   Klimontowianka Klimontów – Star Starachowice 3:1 (Łukasz Gruszczyński)
29.04   Star Starachowice – Sparta Dwikozy 2:1 (Mariusz Fabjański, Emil Gołyski)
05.05   Stal Kunów – Star Starachowice 1:3 (Mariusz Fabjański, Dariusz Anduła x2)
12.05   Star Starachowice – Polanie Pierzchnica 7:0 (Jakub Kania x2, Mariusz Fabjański 3, Daniel Wiecha, Emil Gołyski)
16.05   Zenit Chmielnik – Star Starachowice 2:2 (Dariusz Anduła, Marcin Chodniewicz)
20.05   GKS Rudki – Star Starachowice 1:4 (Dariusz Anduła x3, Filip Niewczas)
31.05   OKS Opatów – Star Starachowice 1:3 (Dariusz Anduła, Mariusz Fabjański, Emil Gołyski)
03.06   Star Starachowice – Sparta Kazimierza Wielka 5:0 (Mariusz Fabjański x3, Bartłomiej Drabik, Łukasz Gruszczyński)
06.06   Star Starachowice – Granat Skarżysko Kamienna 1:3 (Mariusz Fabjański)
10.06   Star Starachowice – Piast Stopnica 6:2 (Mariusz Fabjański x2, Emil Gołyski x2, Patryk Kosztowniak, Piotr Serwicki)
16.06   Orlicz Suchedniów – Star Starachowice 3:5 (Emil Gołyski, Łukasz Gruszczyński x2, Mariusz Fabjański x2)