Z kart historii: Star pewny awansu

W 2001 roku Starachowiczanie w meczu Świętokrzyskiej IV Ligi pewnie wygrali na wyjeździe z Alitem Ożarów 2:0. W związku z sobotnim spotkaniem pomiędzy obiema drużynami przypominamy starcie sprzed osiemnastu lat.

Mecz z sezonu 2000/2001 został rozegrany w niedzielę 17.06.2001 roku. Dla Zielono-Czarnych był to niezwykle ważny pojedynek. Wygrana zagwarantowałaby Starowi awans do III Ligi. Alit natomiast już był pewny swojej sytuacji. Drużyna plasowała się w górnej połówce tabeli. Faworytem spotkania byli podopieczni Michała Gębury. Jednak pierwszy mecz w Starachowicach pokazał, że Alit jest również bardzo groźnym przeciwnikiem i trzeba na niego uważać. Pierwsza połowa mogła tylko potwierdzić te słowa. Skazywana na pożarcie ekipa z Ożarowa prezentował bardzo dobry futbol. Alit był lepszą drużyną. Ożarowianie od początku spotkania walczyli z ogromną ambicją. Gospodarze stworzyli sobie kilka sytuacji. Tylko nieskuteczność i dobra postawa Wojciecha Styczyńskiego uchroniła Zielono-Czarnych przed stratą bramki. W 13 minucie świetnej okazji nie wykorzystał Daniel Gołda. Zawodnik Alitu minimalnie przestrzelił. Kilka chwil później znakomitą paradą popisał się Wojciech Styczyński. Golkiper Staru wybronił uderzenie Wojciecha Gołębiowskiego. Swoje szanse również Starachowiczanie. Jednak klarowniejsze sytuacje stworzyli sobie gospodarze. Do przerwy utrzymał się bezbramkowy remis. Drugą część lepiej rozpoczął Alit. Jakub Smolak poradził sobie z defensywą Starachowiczan. Jednak będąc w bardzo dobrej sytuacji strzelił tylko w boczną siatkę bramki Zielono-Czarnych. Z biegiem kolejnych coraz więcej do powiedzenia mieli goście. Ich starania dały skutek w końcówce spotkania. 81 minuta przyniosła prowadzenie Starachowiczanom. Zielono-Czarni przeprowadzili akcję marzenie. Bardzo szybka wymiana piłki między Rafałem Wójcikiem, Piotrem Kukułą oraz Krzysztofem Sobierajem przyniosła piękne uderzenie ostatniego z wymienionych zawodników w samo okienku bramki gospodarzy. To nie było jednak ostatnie słowo podopiecznych trenera Gębury. W doliczonym czasie gry Zielono-Czarni przypieczętowali wygraną. Ostatnia akcja meczu przyniosła skuteczne uderzenie z rzutu wolnego Rafała Wójcika. Do końca spotkania już nic więcej ciekawego się nie wydarzyło. Star Starachowice pokonał na wyjeździe Alit Ożarów 2:0. Tym samym Zielono-Czarni byli już pewni awansu do III Ligi. Na kolejkę przed końcem Starachowiczanie mieli cztery oczka przewagi nad drugą w tabeli Nidą Pińczów.

Alit Ożarów – Star Starachowice 0:2 (0:0)
Bramki: Krzysztof Sobieraj 81, Rafał Wójcik 90
Sędziował: Borusiński (Kielce)

Skład Alitu: Bartosz Smolak, Gądek, Wiesław Król, Pronobis, Krzysztof Tarkowski, Dąbek, Daniel Gołda, Wojciech Gołębiowski, Eryk Reimus, Michał Czarnota (65 Mazur), Jakub Smolak

Skład Staru: Wojciech Styczyński, Robert Cieciura, Przemysław Jasztal (53 Robert Bętkowski), Dariusz Karwacki, Rafał Lipiński, Artur Anduła (68 Wojciech Kukuła), Piotr Kukuła, Grzegorz Sejdziński, Tomasz Siczek, Krystian Kanarski (70 Krzysztof Sobieraj), Rafał Wójcik