Star Starachowice

Zaczynamy nowy rozdział

W ostatnich dniach stycznia doszło do finalizacji porozumienia pomiędzy MKS Star Starachowice a KKS ASPN Juventa Starachowice, w efekcie której kluby dokonały połączenia swoich struktur. Wspólnie funkcjonujące grupy młodzieżowe będą od tej pory formalnie osadzone w strukturach MKS Star Starachowice, działając pod nazwą Akademia Piłkarska Star Starachowice. Akademia będzie szkolić młodzież od najmłodszych roczników aż do grupy U-19, stanowiącej bezpośrednie zaplecze zespołu seniorów.

W odpowiedzi na apel władz Miasto Starachowice wystosowany do wszystkich klubów szkolących piłkarską młodzież na terenie naszego miasta, siły ze Starem zdecydowała się połączyć Juventa Starachowice. Fuzja grup młodzieżowych mogła dojść do skutku dzięki dobrej woli działaczy obu klubów oraz skutecznego dialogu toczonego w ostatnich miesiącach. Zarządom obu klubów oraz trenerom udało się wypracować wspólną, spójną wizję szkolenia piłkarskiej młodzieży, która będzie mogła być realizowana już od tegorocznej wiosny.

Od tej pory grupy młodzieżowe MKS Star Starachowice i Juventy Starachowice będą wspólnie funkcjonować w ramach MKS Star, przyjmując nazwę Akademia Piłkarska Star Starachowice!

– Nasze stowarzyszenie ma struktury, doświadczenie i 7 grup szkoleniowych składających się z zawodników pochodzących głównie z Gminy Starachowice. Star ma doświadczonych, wykwalifikowanych trenerów, znających środowisko w którym będą prowadzić szkolenie. Przez nawiązanie współpracy zapewniamy ciągłość kompleksowego szkolenia istniejącym już 4 grupom – mówi Dominik Zuba, prezes Juventy Starachowice.

Wskutek porozumienia klubów, Star Starachowice będzie miał w swoich strukturach aż 11 grup młodzieżowych oraz drużynę seniorów, która pewnym krokiem zmierza do awansu do III ligi.

– Ten projekt to odpowiedź na apel włodarzy Miasta Starachowice i nie ukrywam, że wspólnymi siłami udało się dokonać czegoś naprawdę wielkiego. Doskonale zdaję sobie jednocześnie sprawę, że czeka nas teraz ciężka, wieloletnia praca – mówi Emil Krzemiński wiceprezes Staru. – Piłka nożna to najszybciej rozwijająca się dyscyplina sportu. Mamy nadzieję, że ten rozwój urzeczywistni się także na naszym lokalnym gruncie. Połączenie sił dwóch podmiotów szkolących do tej pory odrębnie młodzież, posiadających doświadczoną kadrę trenerską i duży potencjał wśród młodych zawodników otwiera przed nami ciekawe perspektywy.

– Pojęcie akademii piłkarskiej zostało w Polsce nieco wypaczone. Często pod tym hasłem kryją się przedsięwzięcia czysto komercyjne, nie uwzględniające długofalowego dobra młodzieży i ich harmonijnego rozwoju, zmierzającego potencjalnie do dorosłej kariery piłkarskiej. Dzięki zaistniałej współpracy jesteśmy w stanie zaoferować już najmłodszym adeptom piłki miejsce, które spełnia standardy  infrastrukturalne, personalne i finansowe wytyczone przez Polski Związek Piłki Nożnej. Nie bez znaczenia jest możliwość kontynuowania przygody z piłką od najmłodszych lat aż po obecnie IV-ligową, a już niedługo, jak mamy nadzieję, III-ligową drużynę seniorów. Jest to precedens w skali naszego miasta na przestrzeni ostatnich lat –  dodaje Emil Krzemiński

– Akademia będzie rozwijać sprawność i zdolności ruchowe nie tylko poprzez treningi typowo piłkarskie, ale również rozmaite formy aktywności wspomagające prawidłowy rozwój dziecka, zależnie od grupy wiekowej. Jesteśmy świadomi potrzeby wyjścia z ofertą zajęć rozwojowych dla dzieci nawet w wieku przedszkolnym. Zajęcia będą odbywać w zależności od potrzeb na naturalnych boiskach trawiastych, sztuczną murawą lub w hali sportowej. Główne kierunki oddziaływania w danych kategoriach wiekowych i etapach szkolenia piłkarskiego będziemy prowadzić zgodnie z Unifikacją Organizacji Szkolenia i Systemu Współzawodnictwa Dzieci i Młodzieży w Polsce. Treningi  będą prowadzone przez wykwalifikowanych i licencjonowanych trenerów, doświadczonych w pracy z dziećmi i młodzieżą, a także posiadających liczne certyfikaty szkoleniowe.  Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego treningu i zabawy – dodał Emil Krzemiński.

Emil Krzemiński zwraca również uwagę na rolę Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej, którą jest wspieranie, kontrolowanie czy kluby szkolą dobrze oraz korygowanie błędów. Bez ingerencji związku i braku kontroli zamiast pełnoprawnych zawodników często otrzymujemy „półprodukty”, które w dorosłym futbolu są brutalnie weryfikowane. Biorąc pod uwagę bieżące aspekty życia, niż demograficzny czy inne czynniki ograniczające zdolności ruchowe tylko wspólne podejmowanie inicjatyw i szeroka współpraca ma szanse przezwyciężyć te trudności. Chcemy aby Starachowice stały się wiodącym wojewódzkim ośrodkiem szkolenia młodzieży. Wszystkich, którzy chcą się czynnie włączyć we współpracę z naszym klubem serdecznie zapraszamy. Za koordynowanie działań związanych z Akademią będzie odpowiadał Dominik Zuba.

Wykaz roczników (drużyn) oraz trenerów w MKS Star Starachowice w skład, którego wchodzi Akademia Piłkarska Star Starachowice

Drużyna Seniorów – trener Tadeusz Krawiec

Juniorzy Starsi (2004/2005)  – trener Grzegorz Klepacz

Juniorzy Młodsi (2006/2007)  – Artur Mikos

Trampkarze Starsi (2008) – Damian Szyszka

Trampkarze Młodsi (2009) – I zespół – Dominik Zuba, Mariusz Wójcik

II zespół – Mariusz Wójcik, Dominik Zuba

2010 – Młodzik Starszy – Tomasz Wójtowicz 602633781

2011 – Młodzik Młodszy – Rafał Lipiński 604582733

2012 – Orlik Starszy – Jacek Świtoń 538209665

2013 – Orlik Młodszy – Szymon Sionek 502635480

2014/2015 – Żak Starszy – Paweł Brzozowski 606204997

2016 i młodsi – Skrzat – Michał Jagieła 505708958

 

Zapraszamy młodych adeptów piłki nożnej do dołączania do naszej Akademii, stanowiącej bezpośrednie zaplecze drużyny seniorów Staru Starachowice!

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.