Przedstawienie rywala: Chełmianka Chełm
Z pozycji wicelidera przystąpią do dzisiejszego spotkania z Chełmianką Chełm podopieczni Tadeusza Krawca. Jak z misją zatrzymania najlepszego strzelca ligi Bartłomieja Korbeckiego poradzi sobie mająca najmniej straconych bramek w lidze defensywa rewelacyjnego beniaminka? Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką przeciwnika Staru Starachowice.
HISTORIA
W swojej niemal siedemdziesięcioletniej historii Chełmianka występowała pod różnymi nazwami. Powstały z połączenia kilku mniejszych drużyn w 1955 roku klub pierwotnie nosił nazwę Start, po dwóch latach przyjmując nazwę Chełmianka. Rozkwit klubu przypadł na lata 70., w czasie gdy klub trafił pod skrzydła Chełmskich Zakładów Obuwniczych. W tym czasie klub po raz pierwszy awansował do 3 ligi, w której z krótkimi przerwami (biorąc pod uwagę reorganizacje) spędził ponad dwie dekady. Już grając w trzeciej lidze klub przeszedł kolejne zmiany nazw, grając przez krótki okres pod szyldem Gryfu i Zjednoczonych Chełm. Podobnie jak w przypadku wielu polskich drużyn także i w przypadku najbliższego rywala Staru początek lat dziewięćdziesiątych przyniósł duże problemy organizacyjne klubu. Upadek głównego sponsora czyli wspominanych Zakładów Obuwniczych doprowadził w 1992 roku do wycofania się z rozgrywek i w konsekwencji połączenia się z Gwardią Chełm, będącą klubem związanym ze Strażą Graniczną. Aż do 1999 roku klub występował pod nazwą Granica, jednak znów powtórzył się scenariusz sprzed kilku lat i klub został zmuszony do wycofania się z rozgrywek.
Odbudowa chełmskiej piłki nożnej rozpoczęła się od poziomu V ligi, zespół występował jednak już pod historyczną nazwą Chełmianka. Do III ligi Chełmianka wróciła dopiero w 2010 roku, wówczas grając w grupie lubelsko-podkarpackiej. Na poziomie trzeciej ligi klub występuje po dziś dzień, z krótkim jednosezonowym epizodem po spadku z powodu reorganizacji rozgrywek w sezonie 2015/16. Dwukrotnie Chełmianka kończyła trzecioligowe rozgrywki na drugim miejscu, w sezonach 2020/21 i 2021/22 ustępując odpowiednio Wiśle Puławy i Siarce Tarnobrzeg. W poprzednim sezonie Chełmianka do ostatniej kolejki walczyła o utrzymanie, dzięki świetnemu finiszowi zajmując ostatecznie 12 lokatę.
STADION
Stadion Miejski w Chełmie, na którym swoje mecze rozgrywa Chełmianka powstał w 1959 roku i aż do 1990 roku patronował mu Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Reprezentacyjny obiekt chełmskiego futbolu przeszedł w ciągu ostatnich 20 lat kilka modernizacji, główną z nich w 2002 roku a ostatnią w ramach której zbudowano m.in. bieżnię i pawilon w 2017 roku. Obecnie obiekt może pomieścić 3280 kibiców, z czego 200 miejsc przewidziano dla kibiców gości. Frekwencja na meczach Chełmianki daleka jest jednak od kompletu widzów, jednak nie schodzi poniżej dość przyzwoitych liczb – w trwającym sezonie najwięcej widzów obejrzało mecz z Siarką Tarnobrzeg (800 osób), nieco mniej kibiców (choć nadal były to liczby bardzo przyzwoite) przyciągnęły na trybuny mecze z Podhalem Nowy Targ i Wisłoką Dębica (po 500 kibiców). Kibiców Staru, którzy w sobotę udadzą się do Chełma czeka długa, niemal 220 kilometrowa droga do Stadionu Miejskiego przy ul.I Pułku Szwoleżerów 15a.
MINIONY SEZON
Sezon 2022/23 był dla Chełmianki niezwykle trudnym okresem. Po dwóch znakomitych sezonach, które klub kończył na podium ligowej tabeli w minionym sezonie zespół aż do ostatniej kolejki musiał walczyć o ligowy byt. Rundę jesienną klub z Chełma skończył na przyzwoitym 10 miejscu, jednak wiosna była w wykonaniu jedenastki “ze Szwoleżerów” dużo słabsza i w efekcie po 28 kolejce trenera Artura Bożyka zastąpił Grzegorz Bonin. Przed 39-letnim szkoleniowcem postawiono za cel utrzymanie się w lidze i choć początek jego pracy (zaledwie 1 pkt zdobyty w trzech meczach) sprawił, że strata do bezpiecznego miejsca wynosiła aż 5 punktów to cel udało się zrealizować. W ostatnich trzech meczach drużyna zdobyła komplet punktów wygrywając 2-1 z Podhalem Nowy Targ, walkowerem 3-0 z ŁKS Łagów, utrzymanie pieczętując wygraną 1-0 z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Trzy punkty zdobyte z KSZO dzięki korzystnym rozstrzygnięciom pozostałych spotkań, oprócz utrzymania dało awans na 12 miejsce w końcowej tabeli, co z patrząc z perspektywy rundy wiosennej można uznać za sukces.
OBECNY SEZON
Po udanym finiszu poprzedniego sezonu w trenerem Chełmianki pozostał Grzegorz Bonin. Były piłkarz m.in. Górnika Łęczna i Korony Kielce musiał w przerwie letniej zmierzyć się ze sporymi zmianami kadrowymi, które nie ominęły klubu. Z chełmskim klubem pożegnali się m.in. Patryk Czułowski i Karol Futa (których starachowiccy kibice mieli okazję oglądać w barwach Świdniczanki), Sergiy Kulynych (obecnie litewski, ekstraklasowy Dziugadas) oraz Paweł Myśliwiecki (trafił do Lewartu Lubartów). Pod skrzydła trenera Bonina trafili latem m.in. Bartłomiej Korbecki (z rezerw Górnika Zabrze), Jakub Knap (z rezerw Motoru Lublin), Paweł Perdun (wcześniej Górnik Łęczna II), po sześciu latach gry m.in. w Wiśle Puławy i Orlętach Radzyń Podlaski do klubu wrócił Michał Kobiałka.
I trzeba przyznać, że trener Bonin dość dobrze wkomponował nowych graczy w swój zespół – w inauguracyjnym spotkaniu z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski w wyjściowej jedenastce wybiegło aż 6 nowych zawodników. Bohaterem tego spotkania był Bartłomiej Korbecki, który dwukrotnie pokonywał bramkarza gości i tym samym dał swojemu zespołowi wygraną 2-1. Korbecki szybko zapracował na miano lidera zespołu bowiem w tym momencie ma na swoim koncie 7 z 12 goli jakie zdobyła w tym sezonie Chełmianka, tym samym będąc liderem klasyfikacji strzelców grupy IV trzeciej ligi.
Chełmianka po udanej inauguracji z KSZO w kolejnych trzech meczach nie zapisała na swoim koncie zdobyczy punktowej – zespół z Chełma uległ kolejno Unii Tarnów (0:3), Wisłoce Dębica (1:2) oraz Wieczystej Kraków (0:4). Przełamanie nastąpiło w meczu z Podhalem wygranym 2:0, w kolejnych meczach zespół z Chełma pokonał 3:1 Świdniczankę i 1:0 Siarkę Tarnobrzeg. Przed tygodniem Chełmianka w pechowy sposób straciła punkty w Połańcu, gdzie mimo prowadzenia 3:1 kwadrans przed końcem meczu dała sobie wyrwać remis w doliczonym czasie gry. W roli gospodarza piłkarze z Chełma radzą sobie jednak dużo lepiej niż na wyjazdach – dotychczas tylko Wieczysta zdołała wywieźć punkty ze Szwoleżerów 15a. Jak będzie tym razem, przekonamy się już ok. godziny 18. Trzymamy kciuki za STAR!
Z KART HISTORII:
Dzisiejszy mecz pomiędzy Chełmianką a Starem będzie meczem numer 5. Wszystkie spotkania były rozgrywane na poziomie 3 ligi ówczesnej grupy VII i odbyły się na przełomie lat 86-89. Pierwszy mecz między obiema drużynami został rozegrany 12 października 1986 roku w Chełmie na Stadionie PKWN. Star po bramce Zbigniewa Pabiasza z rzutu karnego zremisował 1:1. Ostatni mecz został rozegrany 24 maja 1989 roku w Chełmie gdzie Star przegrał 0:1. Ostatnim, który pokonał bramkarza Chełmianki jest Wiesław Żak, którego serdecznie pozdrawiamy.
Wykaz meczów pomiędzy Starem a Chełmianką:
12.10.1986 Chełmianka Chełm – Star Starachowice 1:1 (0:0) – Pabiasz (k.)
17.05.1987 Star Starachowice – Chełmianka Chełm 0:2 (0:1)
02.10.1988 Star Starachowice – Chełmianka Chełm 4:1 (1:0) – Szczepaniak 19′ Pietrasiński 86′ 87′ Żak 88′
24.05.1989 Chełmianka Chełm – Star Starachowice 1:0 (1:0)
12.10.1986 Chełmianka Chełm – Star Starachowice 1:1 (0:0) – Pabiasz (k.)
17.05.1987 Star Starachowice – Chełmianka Chełm 0:2 (0:1)
02.10.1988 Star Starachowice – Chełmianka Chełm 4:1 (1:0) – Szczepaniak 19′ Pietrasiński 86′ 87′ Żak 88′
24.05.1989 Chełmianka Chełm – Star Starachowice 1:0 (1:0)
Bilans meczów:
2 wygrane Chełmianki
1 remis
1 wygrana Staru
2 wygrane Chełmianki
1 remis
1 wygrana Staru
Bilans bramkowy: 5:5
link do meczu: https://polsport.live/chelmianka/transmisja/1333/chelmianka-chelm-star-starachowice
statystyki: Marek Przydatek
artykuł i grafika: Konrad Mazur, Emil Krzemiński
źródło zdjęcia wyróżnionego: www.stal1938.pl ( na zdjęciu w barwach Chełmianki Grzegorz Bonin oraz ówczesny kapitan Stali Sławomir Duda – obecnie zawodnik Staru)